امروز یکشنبه 06 اسفند 1396 مصادف با25 / 2 / 2018میلادی و 8 / 6 / 1439 هجری قمری
نمایش خبر
عنوان خبر: مانور بزرگ مقابله با انتشار مواد شیمیایی شركت پتروشیمی شیراز

تاریخ درج خبر: 1393/02/28
  
  


بر اساس تصميمات متخذه در جلسات ستاد بحران شركت،مانور انتشار مواد شيميايي روز چهارشنبه 24/2/93 با فرض انتشار مواد شيميايي از مخزن ذخيره شماره 2 تخليه ، با حضور ...

بر اساس تصميمات متخذه در جلسات ستاد بحران شركت،مانور انتشار مواد شيميايي روز چهارشنبه 24/2/93  با فرض انتشار مواد شيميايي  از مخزن ذخيره شماره 2 تخليه ، با حضور رياست سازمان پدافند غير عامل كشور سردار دكترجلالي و هيئت همراه ، فرماندار مرودشت آقاي حسيني ،ارگان هاي برون سازماني ذيربط از جمله ستاد بحران استان فارس، ستاد مديريت بحران شهرستان مرودشت ،آتش نشاني مرودشت ،هلال احمر استان فارس ، اورژانس ،نيروي انتظامي و كليه پرسنل  شركت  برگزار گرديد.

مهندس كاظمي مدير عامل شركت پتروشيمي شيراز، برگزاری مانور را اقدامي برای افزایش آمادگی و ظرفیت جامعه در مقابله با شرایط خاص و جلوگیری از غافلگیر شدن برشمرد و گفت: اجراي اين گونه مانورها براي شناسايي فرصت هاي بهبود و نقاط قوت شركت و تعامل با جامعه و ارگان هاي ذيربط مي باشد .

وي در ادامه گفت: بر مبنای سناریوی تدوین شده  همزمان با انتشار گاز آمونياك  در اثر تركيدگي لوله خروجي از مخزن آمونياك  در محل اتصال به مخزن ، منطقه را ابري از آمونياك فرا مي گيرد، نيروهاي شرکت کننده در اين مانور از تمامي وسايلي که براي دفع مواد شيميايي خطرناک و رفع آلودگي ناشي از آن در يک منطقه مورد نياز است، برخوردارند .در اين مانور پس از اعلام وقوع نشت مواد شيميايي، اعضاء ستاد بحران شركت سهامي پتروشيمي شيراز ، در محل ستاد حاضر  و اقدام به ، عمليات کنترل حادثه ، چگونگي پاکسازي محيط ، لزوم خروج نيروها از درب هاي اضطراري ، لزوم استفاده از كمك هاي برون سازماني ، انتقال مجروحان به مراكز شهرستان مرودشت و شيراز ، و... نمودند .

مهندس كاظمي اهداف اين مانور را اينگونه بيان كرد :

-  افزايش آگاهي و دانش كاركنان در مورد انتشار مواد شيميايي

-   كاهش تلفات و خسارات ناشي از انتشار مواد شيميايي

- حصول اطمينان از آمادگي كاركنان در مقابل حوادث و سوانح غير مترقبه  وانجام واكنش هاي صحيح  و سريع در برابر انتشار مواد شيميايي

-  شناسايي نقاط ضعف و قوت افراد و سازمان در وضعيتهاي اضطراري

- بكار گيري روشهاي آمار گيري هنگام وقوع وضعيت اضطراري براي شناسايي كاركنان مصدوم

سپس دكتر جلالي رئيس پدافندغيرعامل كشورگفتند درصنايع پتروشيمي اقدامات خاص را در حوزه ايمني ،  امنيت و پدافندي غيرعامل را نياز دارند كه همزمان با برنامه هاي پيشرفت فيزيكي كارخانه بايد لحاظ گردد .

سپس دكترجلالي گفت  درصنعت  پتروشيمي در زمينه مديريت بحران دو حوزه مي بايست مورد توجه قرار گيرد:

اول : داخل كارخانه كه مسئوليت آن بعهده مديرعامل و مسئولين مجتمع است  با استفاده ازتوانمنديها وظرفيت داخلي شركت به مقابله با آن بپردازد و اگر نياز به كمك احساس گردد ازعوامل بيروني كه از قبل طرح ريزي و برنامه ريزي انجام پذيرفته از دستگاههاي اجرايي شهرستان و استان كمك دريافت مي نمايد .

دوم : حوزه خارج از سايت شركت (در زمان بحران ) مسئوليت بعهده فرماندار منطقه است كه بايد بتواندمردم را سازماندهي ، حفاظت و اقدامات جابجايي و درمان آنها را انجام دهد كه در اينجا اولويت اول حفظ جان مردم است .

در پايان جلالي گفت همسايگان واحدهاي صنعتي بايد علي القاعده از ملاحظات ايمني و زيست محيطي اين واحدها آگاه باشند و راه مقابله با آنها را ياد بگيرند .

در پايان رزمايش ، جلسه تجزيه و تحليل مانور مذكور برگزار و ضمن بيان نقاط قوت و فرصت هاي بهبود مشاهده شده ، تصميماتي در راستاي پيشبرد اهداف مانور اتخاذ گرديد.

از جمله موارد با اهميت مي توان به ايجاد راه اختصاصي و مجزا نمودن تردد ساكنين مجاور پتروشيمي تعيين و مقرر گرديد مستندات لازم براي پيگيري در اختيار پدافندغير عامل كشور قرار گيرد. 

 

 


 
تعداد مشاهده این خبر: 1598
كلیه حقوق این وب سایت متعلق است به شركت سهامی پتروشیمی شیراز
طراحی و تولید در واحد فناوری اطلاعات پتروشیمی شیراز