امروز یکشنبه 06 اسفند 1396 مصادف با25 / 2 / 2018میلادی و 8 / 6 / 1439 هجری قمری
نمایش خبر
عنوان خبر: ثبت ركورد افزایش بیش از 100 درصدی عمر كاركرد تیوب های ریفرمر واحد متانول پتروشیمی شیراز

تاریخ درج خبر: 1392/11/30
  
  


ريفرمر از كليدي­ترين تجهيزات واحدهاي متانول مي­باشد و كنترل شرايط كاركرد آن از اهميت ويژه­اي برخوردار است. ريفرمر واحد متانول پتروشيمي ...

ريفرمر از كليدي­ترين تجهيزات واحدهاي متانول مي­باشد و كنترل شرايط كاركرد  آن از اهميت ويژه­اي برخوردار است. ريفرمر واحد متانول پتروشيمي شيراز داراي یکصد تيوب از جنس فولاد آلياژي است كه به روش ريخته گري گريز از مركز ساخته مي­شود و حاوي  25% كرم و 35% نيكل به همراه مقادير مختصري از عناصر آلياژي ديگر از جمله تيتانيوم و نيوبيوم مي­باشد. طراحي اين تيوب‌ها بر اساس استاندارد API 530  صورت گرفته  و عمر مفيد آنها  برابر با 100000 ساعت (حدود 12سال) تعيين شده است.

عامل اصلي تخريب تيوب‌هاي ريفرمر بروز پديده خزش (Creep) در آنهاست كه ارتباط مستقيمي با دماي كاركرد دارد. توضيح آنكه بروز پديده خزش سبب ايجاد و رشد ترك­هايي در ساختار فلز گشته و اين مهم در نهايت بصورت ترك­هاي طولي و پاره شدن تيوب نمايان مي­گردد. كاربيدهاي ثانويه­اي كه در ساختار فلز و در ابتداي قرارگيري آن در سرويس ايجاد مي­شوند، عامل مقاومت فلز در برابر پديده خزش هستند؛ امروزه به منظور پايدارسازي اين كاربيدها و پيشگيري از انحلال كوتاه مدت آنها در زمينه متالورژيكي فلز از مقادير كم عناصري مانند زیرکونیوم (Zr)، تیتانیوم (Ti) و نيوبيوم (Nb) استفاده مي­شود. ضمناً يكي ديگر از عوامل آسيب‌ديدگي تيوب­ها كه ميتوان به آن اشاره نمود اعمال تنش­هاي فشاري و حرارتي در زمان بهره­برداري مي‌باشد. بر اساس مطالعات انجام شده، چنانچه دماي كاركرد تيوب 15 الي 25 درجه سانتيگراد بيش از دماي طراحي باشد، عمر تيوب­ها حدود 50% كاهش و از 100000  به 50000 ساعت خواهد رسيد و برعکس، لذا كنترل دما توسط بهره­برداري و كارشناسان اداره بازرسي فني از اهميت ويژه­اي برخوردار بوده و پيشگيــري از Over Heat (بيش گرمايي) شدن تيوب­ها در زمان سرويس، عمر تيوب­ها را بصورت چشمگيري افزايش خواهد داد. اندازه­گيري و كنترل مستمر دماي پوسته تيوب­ها در زمان سرويس­دهي توسط دستگاه Pyrometer، توزيع يكنواخت دما در محفظه احتراق با تنظيم مشعل­ها بر اساس نتايج حاصل از دماسنجي­هاي بعمل آمده، پيشگيري ازOver Heat شدن (بيش گرمايي) موضعي تيوب­ها در اثر برخورد مستقيم شعله با تنظيم مشعل­ها، شارژ اصولي و صحيح كاتاليست درون تيوب­ها و بازرسي­هاي روزانه از تيوب­ها در زمان سرويس و همچنين تعميرات اساسي، از جمله اقدام‌هایی بود كه سبب شد عمر كاركرد تيوب‌هاي ريفرمر متانول مجتمع پتروشيمي شيراز به بيش از 200000 ساعت افزايش يابد (100 درصد بيش از حد طراحي).

مجموعه اقدام­های بعمل آمده صرفه­جويي ارزي قابل توجهي را به دنبال داشته و موجب استفاده بهينه از منابع و امکانات موجود شده است. افزايش بيش از 100 درصدي عمر كاركرد تيوب­ها موفقيتي چشمگير و بي­نظير در عرصه صنايع پتروشيمي بوده كه حاصل تخصص، تجربه و تلاش كارشناسان شركت پتروشيمي شيراز مي‌باشد.

در پي بروز شواهدي حاكي از به پايان رسيدن عمر تيوب و هدرهاي خروجي بر اثر پديده ناگزيرخزش(creep) و همچنين ضرورت ترسيم چشم انداز روشني براي استمرار توليد و كاركرد طولاني مدت دستگاه و با توجه به لزوم تعويض كاتاليست تيوبها ، طي تعميرات اساسي دي و بهمن ماه 92 ، مقرر گرديد تا مجموعه تيوبها ، هدرهاي خروجي و  pig tail هاي ورودي و با يدكي هاي موجود تعويض گردند كه اين كار با هماهنگي كليه گروههاي ذيربط همراه با انجام تست هاي مورد نياز در كوتاهترين زمان ممكن و با بهترين كيفيت صورت پذيرفت.

 جوشكاري Pig tail هاي ورودي به تيوب و سپس تست PT از جوش

 تك خال نمودن Pig tail هاي خروجي و سپس جوشكاري و تست PT از جوش ، نصب ترموول و تكيه گاههاي آن در تصوير سمت چپ قابل مشاهده است

 
تعداد مشاهده این خبر: 1150
كلیه حقوق این وب سایت متعلق است به شركت سهامی پتروشیمی شیراز
طراحی و تولید در واحد فناوری اطلاعات پتروشیمی شیراز